Turşunun Günümüze Uzanan Lezzet Serüveni

Sofralarımız ile buluşan ve neredeyse her yemeğin yanında damak lezzetimizin vazgeçilmezi o eşsiz yiyecek turşunun ta kendisidir. Turşunun yapılması çok uzun yıllara dayanır eski dönemlerde sadece belli sebzelerden olsada günümüzde turşu yapılan malzeme sayısı artmıştır. Turşu çeşidi çoğaldıkça sofralarda ki lezzet artmış ve kişiler istediği turşu çeşidini sofraları ile buluşturmuşlardır. Turşunun çeşidi artmış olsada hijyenik olması ve doğru yapılması da bir o kadar önemlidir. Temiz şartlar altında yapılmayan turşu çabuk bozulacağı gibi damak tadımızı bozacak ve hazır turşulara karşı bir ön yargı oluşmasına sebep olacaktır. Eski yapım turşulara göre hazır yapılan turşular daha lezzetli olmaktadır. İtina ile yapılan hazır turşular sebzelerin doğru zamanda toplanması ve olgunlaşma sürecinin ne eksik ne de fazla olmasından kaynaklıdır.

Hazır turşunun sofra ve marketlerde yerini almaya başlaması ile beraber ev yapımı turşu yapımı azalmış ve hazır turşuya rehavet artmıştır. Hal böyle olunca turşu firmaları sayısında bir artış görülmeye başlanmıştır. Turşu firmaları sayısı fazlaca olsa da bilindik markalar arasında olan Özkabağ turşuları lezzeti ve kalitesi ile adana turşu firmaları arasında bilinen bir firmadır. Birçok süper market ve markette raflarda yerini alan turşu sofralarımız ile buluşmuş ve damaklarımızda kendisine yer etmiştir. Adana merkezli olan adana turşu firması Özkabağ turşu sizlerin memnuniyeti ve beğenisi ile lezzetine lezzet katarak her zaman daha kaliteli ve lezzetli turşular yaparak sizlere daima lezzet sunacaktır. Lezzet yolumuz sadece adana turşu firmaları olarak kendini sınırlamamakta olup türkiye'deki tüm turşu severler ile özkabağ turşularını buluşturmayı hedeflemektedir.

 

Turşu Lezzeti İçin İpuçları

  • Mümkünse turşu yapmak için cam kavanoz tercih edin.
  • Turşu yaparken kaya tuzu kullanılmalı.
  • Sirkenin ölçüsü 1 litre için1 su bardağı şeklinde idealdir.
  • Ekstra tatlar için, turşunuzun içine biraz defne yaprağı 5-6 tane karanfil, birkaç tane karabiber ve nane ekleyebilirsiniz. Bunlar turşunuza hoş bir koku verecektir.

 

Turşunun Faydaları

-Mineral Barındırması

Turşu sadece sofra sultanı değil ayrıca mineral deposudur. Turşu ve turşu suyunda magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi minareleri içerinden bolca bulundurmaktadır. Kalori derecesi yüksek olmadığı için sağlıklı beslenmek içinde tavsiye edilen besinler arasındadır.

-Tansiyona Etkisi

Turşu yapımında kullanılan sirke, fermente edildiği için sindirim sistemine yardımcı olacak bazı bakterileri içerir. Turşunun mayalanma sürecinde ortaya çıkan laktik asit tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.

-Bağışıklığı Güçlendiriyor

Turşuyu yaparken kullanılan sebze ve sirke sayesinde vücudumuz sindirimi kolaylaştırır ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve bağırsaklarda bakteri oluşumunu önler. Ülsere sebep olan mide mikropları arasında heliobaker’in oluşumunu engeller.

 

Hakkımızda

Yılların verdiği tecrübe ile sizlere en iyi turşu çeşitlerini üretmeyi ilke edindik. Varlığınız için teşekkür ederiz.

Phone: (0322) 445 25 56

    Fax: (0322) 445 25 56

Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bağlantılar

Bize Ulaşın

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bizden Kareler